Jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy?

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK), to sytuacja, gdy serce człowieka przestaje bić, a krew przestaje krążyć i dostarczać do mózgu tlen. Po 4-5 minutach od ustania pracy serca, w mózgu następują nieodwracalne zmiany. Warto więc znać podstawy udzielania pierwszej pomocy.

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK), to sytuacja, gdy serce człowieka przestaje bić, a krew przestaje krążyć i dostarczać do mózgu tlen. Po 4-5 minutach od ustania pracy serca, w mózgu następują nieodwracalne zmiany. Jeśli po tym czasie nie zostanie dostarczona do mózgu krew zawierająca tlen, dochodzi do śmierci człowieka. Rozpoczęcie udzielania pierwszej pomocy w tym newralgicznym momencie, znacząco zwiększa szanse na przeżycie osoby, u której doszło do NZK. Tym bardziej że realny czas dojazdu karetki pogotowia na miejsce zdarzenia to ok. 10-15 minut. Dlatego to świadkowie zdarzenia mają największe szanse na uratowanie życia osobie z NZK. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy.

Udzielanie pierwszej pomocy — krok po kroku.

  • Sprawdzić swoje bezpieczeństwo, czyli rozejrzeć się wokoło i sprawdzić, czy w miejscu zdarzenia, gdzie będziemy udzielać pierwszej pomocy, nie czyhają na nas żadne niebezpieczeństwa, tzn. czy nie ma rozbitego szkła, wiszących, uszkodzonych kabli itp.
  • Sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna. Należy ostrożnie do niej podejść, próbując nawiązać kontakt. Jeśli się nie odzywa, to pochylić się nad nią, delikatnie potrząsnąć za ramiona i zapytać się, czy nas słyszy.
  • Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, wyznaczyć osobę z tzw. tłumu, czyli ludzi zebranych w miejscu zdarzenia i poprosić ją o pozostanie, bo może być potrzebna jej pomoc. Powinien to być precyzyjny komunikat, skierowany do konkretnej osoby, np. Pani w zielonym swetrze, proszę zostać na miejscu, bo mogę potrzebować Pani pomocy. Czy ma Pani przy sobie telefon?
  • Udrożnić drogi oddechowe, odchylając delikatnie głowę poszkodowanego do tyłu, kładąc jedną rękę na czole poszkodowanego, a dwa palce, wskazujący i środkowy, na jego brodzie.
  • Sprawdzić, czy osoba nieprzytomna oddycha, zbliżając swój policzek do twarzy tej osoby i przez około 10 sekund obserwować, czy unosi się jej klatka piersiowa. Jednocześnie nasłuchując, czy da się usłyszeć regularny oddech i wyczuć go na swoim policzku.
  • Poprosić osobę wyznaczoną wcześniej do pomocy o wezwanie karetki pogotowia.
  • Przystąpić do ucisków klatki piersiowej w tempie 100120 ucisków na minutę i głębokość minimum 5 cm.
  • Prowadzić uciski do przywrócenia oddychania lub przyjazdu karetki pogotowia.

Zgodnie ze starszymi standardami udzielania pierwszej pomocy (resuscytacji krążeniowo-oddechowej), po 30 uciskach klatki piersiowej powinny nastąpić dwa wdechy ratownicze, czyli tzw. sztuczne oddychanie. Jednak najnowsze zalecenia nie wymuszają na ratującym takich działań, ponieważ badania wykazały, że to właśnie uciski klatki piersiowej mają największy wpływ na przeżywalność poszkodowanych. Podobnie jest z szukaniem tętna, nie jest to konieczne, a nawet niezalecane. Sprawdzenie, czy osoba nieprzytomna oddycha, w zupełności wystarczy. Po udanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, gdy zostanie przywrócony prawidłowy oddech, układamy poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

 

 

Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *