...
Jaka sztuka walki jest najskuteczniejsza na ulicy - boks

Jaka sztuka walki jest najskuteczniejsza na ulicy?

Jaka sztuka walki jest najlepsza? Jaka sztuka walki jest najskuteczniejsza w walce na ulicy? Jaką sztukę walki warto trenować? Jaka jest najlepsza sztuka walki do samoobrony? Te pytania, często zadają sobie osoby zainteresowane samoobroną lub sztukami walki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ponieważ każda sytuacja uliczna jest inna i wymaga dostosowania się do okoliczności.

Czynniki, które wpływają na skuteczność danej sztuki walki (systemu walki, sportu walki) na ulicy:

 • Realizm treningu. Sztuka walki (system walki), która uczy technik i taktyk opartych na realnych scenariuszach ulicznych, będzie lepiej przygotowywać do konfrontacji niż taka, która skupia się na formach kata lub zasadach sportowych. Realistyczny trening powinien uwzględniać różne rodzaje przeciwników, broni, otoczenia i scenariuszy.
 • Uniwersalność technik. Sztuka walki (system walki), która oferuje szeroki zakres technik uderzających, chwytających, rzucania i dźwigni, będzie lepiej radzić sobie z różnymi sytuacjami niż taka, która ogranicza się do jednego rodzaju ataku lub obrony. Uniwersalne techniki powinny być proste, szybkie i skuteczne, niezależnie od wielkości, siły czy umiejętności przeciwnika.
 • Mentalność i postawa. Sztuka walki (system walki), która kształtuje odpowiednią mentalność i postawę do walki ulicznej, będzie lepiej przygotowywać do radzenia sobie ze stresem, strachem i agresją niż taka, która ignoruje te aspekty. Trening powinien obejmować świadomość zagrożeń, unikanie konfliktów, asertywność, determinację i kontrolę emocji.
Najskuteczniejsze sztuki walki na ulicy - Muay Thai
Muay Thai – tajska sztuka walki znana jako sztuka ośmiu kończyn.

Jaka sztuka walki jest najskuteczniejsza na ulicy?

Na podstawie w/w czynników można wskazać kilka sztuk (systemów, sportów) walki, które są uważane za skuteczne na ulicy:

 • Krav Maga. To izraelski system walki wręcz opracowany dla wojska i służb specjalnych. Jest to system oparty na prostych i brutalnych technikach uderzających, chwytających, rzutach i dźwigniach. Krav Maga uczy jak radzić sobie z różnymi rodzajami broni, atakami z zaskoczenia i przewagą liczebną przeciwników. Krav Maga kładzie duży nacisk na realizm treningu i mentalność bojową.
 • Boks. To jeden z najstarszych i najpopularniejszych sportów walki na świecie. Boks polega na walce na pięści, w której liczy się siła, szybkość, refleks i koordynacja. Boks uczy skutecznych ciosów prostych, sierpowych i haków, a także uników, parowania i blokowania. Boks jest bardzo przydatny w walce na ulicy, ponieważ uczy jak zadawać mocne uderzenia i jak się bronić przed nimi.
 • Muay Thai. To tajska sztuka walki znana jako „sztuka ośmiu kończyn”. Jest to sztuka walki w tzw. stójce (pozycji stojącej), oparta na potężnych uderzeniach pięściami, łokciami, kolanami i nogami. Muay Thai uczy jak zadawać ciosy z różnych dystansów i kątów oraz jak wykorzystywać otoczenie do swojej korzyści. Muay Thai kształtuje twardość fizyczną i psychiczną oraz szacunek do przeciwnika.
 • Brazylijskie Jiu Jitsu (BJJ). To brazylijska sztuka walki pochodząca z japońskiego judo i jiu jitsu. Jest to system walki w parterze oparty na technikach chwytania, rzucania i dźwigni. Brazylijskie Jiu Jitsu uczy jak kontrolować przeciwnika w parterze oraz jak wykorzystywać jego siłę i błędy przeciwko niemu. Brazylijskie Jiu Jitsu rozwija inteligencję taktyczną i kreatywność oraz pokorę i dyscyplinę.
 • Zapasy. To sport walki, który ma najdłuższą historię i dobrze sprawdza się na ulicy. Walka zapaśnicza polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru poprzez rzut, wyniesienie lub wejście w nogi (zależnie od stylu: klasyczny, wolny). Trening zapaśniczy wyrabia niesamowitą siłę, zwinność i koordynację ruchową. Dobrze wyszkolony zapaśnik to bardzo trudny przeciwnik, także w walce ulicznej.
Najlepsze sztuki walki na ulicy - Brazylijskie Jiu Jitsu
Brazylijskie Jiu Jitsu – brazylijska sztuka walki pochodząca z japońskiego judo i jiu jitsu.

Trzeba rozróżnić pojęcia system walki, sztuki walki i sporty walki:

 • Systemy walki powstały współcześnie, jak wspomniana wyżej Krav Maga czy Defendu, na potrzeby wojska i służb policyjnych. Najczęściej wyglądało to tak, że z różnych sportów i sztuk walki, wybierano najbardziej efektywne i skuteczne techniki, i łączono je w jeden spójny system, zgodny z potrzebami danej służby czy jednostki wojskowej.
 • Sztuki walki powstawały najczęściej na Dalekim Wschodzie (w Azji), wyrastały z doświadczeń wyniesionych przez wojowników z pól bitewnych, ale z czasem poszły w kierunku rozwoju duchowego, kształtowania samodyscypliny i rozwoju fizycznego poprzez trening technik walki.
 • Sporty walki również wyrosły z doświadczeń wojennych, ale z biegiem lat (a nawet wieków), ewoluowały w stronę rywalizacji czysto sportowej, jak boks czy zapasy.

I jeszcze jedna uwaga. Teoretycznie, biorąc pod uwagę w/w czynniki, które wpływają na skuteczność danej sztuki walki (systemu walki, sportu walki), idealnym wyborem byłaby Krav Maga. Teoretycznie. Co nie znaczy, że trenowanie innych sztuk czy sportów walki jest błędem. Wręcz przeciwnie, każdy sport czy sztuka walki, daje umiejętności i cechy (siłę, koordynację ruchową, wytrzymałość), które mogą się przydać w walce na ulicy. Lepiej je mieć, niż nie mieć. Lepiej trenować, niż nie trenować.

Najskuteczniejsze sporty walki na ulicy - Zapasy
Zapasy – sport walki, który ma najdłuższą historię i dobrze sprawdza się na ulicy.

Jaka sztuka do samoobrony?

Oczywiście nie ma jednej najlepszej sztuki (systemu, sportu) walki, która byłaby idealna do walki na ulicy. Każda z nich ma swoje zalety i wady oraz wymaga ciągłego doskonalenia i adaptacji. Najważniejsze jest, aby wybrać sztukę walki, która odpowiada naszym preferencjom, celom i możliwościom oraz trenować ją regularnie, pod okiem doświadczonego instruktora (mistrza, trenera).

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.