...

Walka nożem – główne cele ataku

Walka nożem jest tak stara, jak stara jest ludzka cywilizacja. Można śmiało przyjąć, że nóż (wykonany z kawałka krzemienia), był jedną z pierwszych broni (obok maczugi), którą stosowali ludzie. Współcześnie nóż nie jest bronią powszechnie używaną na polu walki. Jednak są jednostki wojskowe, w których istnieje znaczne prawdopodobieństwo fizycznego starcia z przeciwnikiem, twarzą w twarz. Właśnie tam nadal prowadzi się kursy walki nożem, aby żołnierze byli przygotowani na taką ewentualność.

Jednym z najważniejszych elementów takiego szkolenia są tzw. punkty kończące, czyli główne cele ataku nożem, których znajomość jest niezbędna, aby skutecznie posługiwać się nożem w walce. Warto je znać. Dla własnego bezpieczeństwa!

Walka nożem – podstawy

Techniki walki nożem można podzielić na dwie podstawowe grupy: pchnięcia (wbicia) i cięcia. Pozostałe techniki są ich kombinacjami.

Do skuteczniejszych technik zalicza się pchnięcia, szczególnie te zadawane w linii prostej. Szybki, dynamiczny cios na wprost jest praktycznie niemożliwy do sparowania (przechwycenia) i niesie ze sobą ogromną siłę skoncentrowaną na niewielkiej powierzchni końcówki głowni noża, co umożliwia łatwą penetrację celu, nawet przez grubą odzież. Pchnięcia można podzielić według różnych kryteriów, m.in.: sposobu prowadzenia noża (po linii prostej lub po łuku) albo kierunku zadawanego ciosu (do przodu, do tyłu itd.).
Technikami trudniejszymi od pchnięć, wymagającymi większej wprawy, są cięcia. Techniki te, aby były skuteczne, wymagają dobrej dynamiki, lepszego wyczucia dystansu oraz solidnego noża, najlepiej o obosiecznej głowni. Cięcia (z grubsza, dla uproszczenia), można podzielić ze względu na sposób trzymania noża oraz na szerokość wykonanej techniki (techniki szerokie i krótkie). Cięcia powodują obfite krwawienie, uszkodzenie mięśni i ścięgien, co skutkuje niezdolnością do dalszej walki.
Taktyka walki nożem w systemach wojskowych zakłada zwykle cięcia jako pierwszą fazę walki (techniki otwierające) – najczęściej na uzbrojoną rękę przeciwnika (tętnica ramienna, tętnica promieniowa) lub na pozór niegroźny atak na czoło (ok. 2 cm nad brwiami), który powoduje mocne krwawienie, co w rezultacie uniemożliwia dalszą walkę. Następnie zadawanie pchnięć w punkty kończące.

Walka nożem – punkty kończące

Punkty kończące, nazywane są czasami punktami witalnymi. Jednak termin punkty witalne, bardziej odnosi się do walki wręcz bez użycia broni. Punkty kończące to cele ataku w walce nożem w systemach typowo wojskowych, w których zakłada się fizyczną eliminację tzw. siły żywej przeciwnika. Atak nożem na punkty kończące (tętnica szyjna, tętnica podobojczykowa, serce, żołądek), jest najczęściej śmiertelny.

 

Główne cele ataku nożem - punkty kończące

 

Główne cele ataków nożem

  1. tętnica ramienna (brachial artery),
  2. tętnica promieniowa (radial artery),
  3. tętnica szyjna (carotid artery),
  4. tętnica podobojczykowa (subclavian artery),
  5. serce (heart),
  6. żołądek (stomach).

Fundamenty pod współczesne systemy walki nożem stworzyli dwaj brytyjscy oficerowie — W.E. Fairbairn i E.A. Sykes. Opracowany przez nich system walki wręcz – Defendu, był podstawą szkolenia w tym zakresie dla brytyjskich, i nie tylko, jednostek specjalnych. I do dziś ma znaczny wpływ na to, jak się szkoli w tym zakresie w wielu armiach świata. To właśnie Fairbairn i Sykes opracowali swoisty atlas celów ataku (punktów kończących) w walce nożem.

 

Główne cele ataku nożem według Fairbairn'a
Główne cele ataków nożem wg W.E. Fairbairn’a i E.A. Sykes’a, wraz z informacjami o wielkości celu, głębokości na jakiej się znajduje, czasem utraty przytomności i czasem zgonu po ataku na dany punkt (W.E. Fairbairn, Get Tough!, New York & London 1942)

 

O ile w wojsku nóż jako broń stracił na znaczeniu, o tyle w cywilu ma się całkiem dobrze. Incydenty z użyciem noża, to chleb powszedni. Dlaczego nóż jest tak często używany we wszelkiego rodzaju aktach kryminalnych? Decyduje o tym jego powszechność, nieograniczony dostęp. A przy tym jest wyjątkowo skuteczną bronią.

Nóż jest zabójczy, nawet w rękach całkowitego amatora. A co najgorsze, nie ma skutecznej obrony przed atakiem nożem. Niestety trzeba się z tym pogodzić i mieć tego świadomość. Jak się zachować w sytuacji zagrożenia atakiem nożem? Uciekać! To jedyne rozsądne rozwiązanie. Jedyny sposób na zachowanie zdrowia i życia! Lepiej cało wrócić do domu, niż zostać martwym bohaterem.

 

Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.

Źródła:

Majcher, Pchnięcia, MMS Komandos nr 1 / 2004.
Majcher, Cięcia, MMS Komandos nr 2 / 2004.
Rex Applegate, Combat Use of the Double-Edged Fighting Knife, Paladin Press Boulder 1993.
W.E. Fairbairn, Get Tough!, New York & London 1942.

Foto i grafika: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.