O czym przeczytasz w poniższym artykule?
- o tym, czym są systemy combat,
- jaki system walki wręcz stosowali polscy komandosi w czasie II Wojny Światowej,
- poznasz 7 książek o fundamentalnym znaczeniu dla systemów combat!
System walki wręcz combat – co to jest?
Systemy walki wręcz typu combat są bardzo często mylone z samoobroną. Wynika to przede wszystkim, z nadużywania słowa combat przez twórców i instruktorów powstających jak grzyby po deszczu szkół samoobrony. Takie zabiegi mają zadania czysto marketingowe, tj. przekonanie potencjalnych kursantów o wyjątkowości i niezwykłej skuteczności danej szkoły czy kursu.
A tak naprawdę, combat to metody skutecznej i prostej walki wręcz dla służb mundurowych, zgodnie z ich specyfiką, zadaniami jakie mają wykonywać, wyposażeniem i uzbrojeniem jakie posiadają, a nawet umundurowaniem. Fundamentalna zasada jest taka: cel żołnierza to fizyczna eliminacja przeciwnika, celem funkcjonariusza policji (lub innej służby odpowiedzialnej za ochronę porządku publicznego) jest obezwładnienie i zatrzymanie przestępcy. Mają to zrobić szybko i skutecznie, bez zbędnych ceregieli. Przede wszystkim liczy się skuteczność.
Systemy combat są częścią szkolenia żołnierzy i policjantów, więc muszą współgrać z całą resztą umiejętności jakie powinni oni posiadać. Co za tym idzie, techniki (i taktyka) systemów combat muszą być maksymalnie proste i skuteczne, a czas potrzebny do ich nauczenia jak najkrótszy. Nie ma tu miejsca na lata żmudnego treningu.
Korzenie systemów combat giną w czeluściach wieków, a pierwsze współczesne systemy ukształtowały się podczas II Wojny Światowej.
Jakie techniki walki wręcz stosowali polscy komandosi w czasie II Wojny Światowej?
William E. Fairbairn i Eric A. Sykes opracowali system walki nożem zwany Fairbairn-Sykes Fighting Knife oraz specjalny nóż, tzw. sztylet F-S, dostosowany do założeń (tj. technik i taktyki) tego systemu. System walki nożem Fairbairn’a i Sykes’a był nierozerwalnie związany z systemem walki wręcz w bliskim kontakcie znanym ogólnie pod nazwą Defendu, również autorstwa obu panów, no może z lekką przewagą Fairbairn’a (nie mylić z Defendo, bo to zupełnie inna historia i pan o nazwisku Bill Underwood…). Właśnie system walki wręcz Fairbairn’a i Sykes’a był podstawą szkolenia w tym zakresie polskich komandosów i cichociemnych w czasie II Wojny Światowej. Sami zainteresowani, to znaczy komandosi i cichociemni, nazywali tę część swojego szkolenia silent killing (metody cichego zabijania ). Szkolenie to, było dodatkowo powiązane z bardzo innowacyjnym, jak na owe czasy, szkoleniem strzeleckim, którego autorami również byli Fairbairn i Sykes, ale to tak na marginesie.
Czy kariera Defendu zakończyła się wraz z II Wojną Światową?
Ależ nie! Można śmiało przyjąć, że wiele współczesnych zachodnich systemów combat bazuje właśnie na Defendu. W tym te najbardziej znane, jak na przykład izraelski system krav maga. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta, bo Defendu jest wyjątkowo skutecznym systemem, wyrosłym dosłownie na polu walki, w realnych warunkach bojowych. Przetestowanym na sile żywej przeciwnika! Wielu współczesnych ekspertów czerpie lub czerpało całymi garściami z Defendu, m.in. Carl Cestari, Jim Grover vel Kelly McCann, Geoff Thompson, Peter Consterdine, a nawet Imi Lichtenfield, uznawany za twórcę krav maga.
A w Polsce? Jest taka anegdota, która mówi, że pierwszy dowódca JW Formoza, kmdr dypl. Józef Rembisz, organizując jednostkę w latach 70-tych, również korzystał z dorobku Fairbairn’a i Sykes’a. Podobno swoimi prywatnymi kanałami zdobył napisaną przez Fairbairn’a książkę p. t. All-in Fighting, będącą swego rodzaju podręcznikiem Defendu i wykorzystał zawartą tam wiedzę w szkoleniu powstającej jednostki.
TOP 7 książek o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju systemów combat i skutecznej samoobrony!
- Shanghai Municipal Police Manual of Self-Defence W.E. Fairbairn – podręcznik walki wręcz dla policjantów Shanghai Municipal Police z 1915 r., pierwsza tego typu praca Fairbairn’a.
- Defendu. The Scientific Self-Defense W.E. Faribairn – pierwsza odsłona słynnego systemu walki wręcz stworzonego przez Fairbairn’a, wydana w 1926 r.
- Scientific Self-Defence W.E. Fairbairn – książka z 1931 r., będąca nieco zmienioną wersją wcześniejszej o kilka lat pozycji p. t. Defendu, zawiera prezentację systemu walki wręcz stworzonego przez Fairbairn’a, teraz pod inną nazwą.
- All-in Fighting W.E. Fairbairn – jedna z najważniejszych książek combatowych (jeśli nie najważniejsza!), prezentacja militarnego systemu walki wręcz stworzonego przez Fairbairn’a w trakcie II Wojny Światowej, wydana w 1942 r., opisuje metody walki wręcz będące standardem szkolenia brytyjskich i sojuszniczych sił specjalnych w czasie II Wojny Światowej. Wersja amerykańska nosiła tytuł Get Tough!
- Self-Defense For Women And Grirls W.E. Farirbairn – podręcznik samoobrony kierowany do kobiet, wydany w 1942 r. Wersja amerykańska została wydana pod tytułem Hands Off!
- Nærkampf E. Frost – podręcznik walki wręcz dla żołnierzy armii duńskiej z 1946 roku, oparty na All-in Fighting.
- Kill Or Get Killed R. Applegate – biblia combatu, zawierająca techniki walki wręcz, użycia broni palnej krótkiej i długiej, taktykę i techniki zatrzymywania osób, techniki konwojowania więźniów itd. Autor, pułkownik Rex Applegate, to wieloletni przyjaciel i współpracownik William E. Fairbairn’a. Był odpowiedzialny za szkolenie z zakresu walki wręcz w OSS ( tak się kiedyś nazywało CIA). Ikona, obok Fairbairn’a i Sykes’a, w świecie combatu.
Wymieniona wyżej literatura, mimo że wiekowa, jest esencją systemów combatowych. Kto przynajmniej nie przejrzał tych pozycji, nie może powiedzieć, że coś wie o combacie. Warto się więc zapoznać, choćby w celach czysto poznawczych. Również warto zajrzeć na bloga brudnawalka.pl, prowadzonego przez Sławomira Kasprzaka. Wiedza tam zawarta jest wręcz bezcenna. Dosłownie!
Foto: Wikimedia Commons.
Dziękuję za odniesienie do mojej strony.
Cała przyjemność po mojej stronie.
Es un gran blog sobre Combatives de la segunda guerra. Lo valoro mucho y lo entreno. Muchas gracias amigo. Saludos desde Paraguay
Gracias, mucho gusto.
W artykule jest kilka nieścisłości.
Fairbairn nazwał swój system Gutter Fighting albo Fouls Fighting. Po wojnie ten system powszechnie nazywanie sie Defendu od tytułu książki Fairbairna.
Jesli chodzi o noże fairbairn był zaangazowany w tworzenie trzech nozy w trakcie drugiej wojny światowej, 1 Smatchet dla oddziałów Commando, 2 . nóż Fairbairna i Syksa (F-S knife lub dagger). 2. nóż Applegatea i Fairbarna (A-F knife lub dagger).
Co literatury
Obawiam sie że brakuje tutaj klasyki – klasyki, opracowań Billa Underwooda , twórcy systemu Combato, który później zmieniła nazwę na Defendo. Oczywiście, dzisiaj te opracowania mocno trąca myszka, ale wtedy na bazie farbairna i Underwooda rodziły sie systemy combatowe
1. COMBATO: The Art of Self-Defence
2. Self Defense for Women: Combato
3. Defendo Police System of Self-Defence for Military and Civilian Police, Security Guards, Bank Messengers, Etc.