Półkule mózgowe – lewa analityczna, prawa kreatywna?

Czy nasze półkule mózgowe myślą inaczej?

Nasz mózg składa się z dwóch części zwanych półkulami. Przyjęło się, że każda z nich jest odpowiedzialna za inne funkcje. Tak więc lewa półkula to: analityczne myślenie, logika, matematyka, lingwistyka, nauka, szczegóły. Prawa z kolei to: holistyka, intuicja, kreatywność, sztuka, muzyka, obrazy, kolory, przestrzeń. Często sami utwierdzamy się w przekonaniu, że pewne zdolności lub ich brak, zawdzięczamy właśnie specjalizacji półkul. Uważamy, iż to, że brak nam zdolności matematycznych to wina naszej słabo rozwiniętej lewej półkuli, bądź zbyt rozwiniętej prawej, która jest u nas dominująca.

Czy aby na pewno, taki podział na specjalizację ma miejsce? Skąd się wzięła taka teoria? Prowadzono kiedyś badania na ludziach, którym przecięto spoidło wielkie mózgu, czyli wiązkę komórek nerwowych łączących obie półkule mózgowe. Taką terapię stosowano u ludzi chorych na epilepsję. U niektórych pacjentów po takim zabiegu zaobserwowano dziwne reakcje, na przykład, gdy pokazywano pacjentowi przedmiot, który widział tylko lewym okiem, ten nie potrafił go nazwać. Na tej podstawie wyciągnięto wnioski, że półkule mózgowe mają różne funkcje. Wyglądało to trochę tak, jak w pewnym starym dowcipie o radzieckim naukowcu, który badał muchę.

 

Naukowiec ten wyrwał nieszczęsnej dwie nogi i mówi „Mucha idź”. Mucha poszła. Następnie wyrwał kolejne dwie nogi i ponownie mówi „Mucha idź”. Mucha znowu poszła. Po chwili wyrwał kolejne dwie nogi i każe „Mucha idź”. Tym razem badana mucha nie zareagowała. Po namyśle radziecki naukowiec zanotował: „Po wyrwaniu 6 nóg mucha ogłuchła”.

 

Współczesne badania za pomocą rezonansu magnetycznego obalają teorię o specjalizacji półkul. W zależności od wykonywanej czynności uaktywniają się różne obszary mózgu. Im bardziej skomplikowane operacje ma wykonać nasz mózg, tym więcej jego części jest wykorzystywanych. Ciekawe przy tym jest to, że półkule mózgu zawiadują przeciwnymi do siebie stronami ciała. Tak więc lewa półkula odpowiada za prawą stronę ciała, a prawa za lewą.

 

Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.

Foto: pixabay.com

Źródło:

Henning Beck, Mózgobrednie, Wydawnictwo JK, Łódź 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *