Pałka teleskopowa, nazywana też baton (ang. expandable baton), jest uważana za jedno z najskuteczniejszych, jeśli nie najskuteczniejsze, legalnie dostępne narzędzie do samoobrony. Legalnie dostępne, to znaczy takie, na którego zakup i posiadanie niepotrzebne jest żadne pozwolenie. Ze względu na swoją skuteczność i stosunkowo krótki trening, potrzebny do nabycia umiejętności niezbędnych do jej efektywnego użycia, cieszy się niezwykle dużą popularnością. Nie tylko wśród służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ale też na rynku cywilnym.
Pałka teleskopowa legalna broń do samoobrony – podstawa prawna
Jeśli chodzi o legalność posiadania pałki teleskopowej, to sprawa jest nieco skomplikowana. Pewne wątpliwości budzą, bowiem zapisy w Ustawie o broni i amunicji, a w szczególności art. 4, zgodnie, z którym za broń białą, na której posiadanie wymagane jest pozwolenie, uznaje się m.in. „pałki posiadające zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału”, i zaliczają je do tych „narzędzi i urządzeń, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu”.
Co na to eksperci?
Eksperci nie zgadzają się jednak z taką interpretacją zapisów ustawy, która uznaje pałkę teleskopową jako broń. Instytucją, która negatywnie odnosi się do uznania pałki teleskopowej za broń jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji. W ekspertyzie CLK KGP nr H-L-II -3317/3040/03 z dnia 20.05.2003 r. można przeczytać: „[…] Poddane badaniom obie pałki teleskopowe nie posiadają wewnątrz tulejek wkładek wykonanych z ciężkiego i twardego materiału. Pałki zakończone są z obu stron metalowymi korkami, które są wykonane z twardego materiału, lecz nie jest to materiał ciężki w stosunku do pozostałych ich elementów składowych. Przedmiotowe pałki teleskopowe w świetle przepisów Ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji nie spełniają wymogów narzędzia i urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, ponieważ nie posiadają zakończenia z ciężkiego i twardego materiału oraz nie zawierają wkładek z takiego materiału.”.
Podobnie w opinii nr L-Z2-5185/5090/13 z sierpnia 2013 r. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne stwierdza, że typowe pałki teleskopowe nie są bronią: „[…] Przedmiotowej pałki teleskopowej nie można zaliczyć do ww. urządzeń, ponieważ korek będący jej zakończeniem jest o tej samej średnicy, co tuleja środkowa oraz został wykonany z tego samego materiału, co pozostałe elementy metalowe pałki. Oceniana pałka w stanie rozłożonym może być porównywana z prętem metalowym o zmiennej średnicy. W opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego pałki teleskopowe (w tym przedmiotowa pałka teleskopowa) nie podlegają pod przepisy art. 4 ust. 1 PKT 4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.”.
Podsumowując – pałkę teleskopową (hartowaną lub niehartowaną) można legalnie nabywać, posiadać i nosić bez pozwolenia, rejestracji czy jakichkolwiek innych formalności.
Jak używać pałki teleskopowej – podstawy
Jak nosić pałkę typu baton (pałkę teleskopową)?
Jedną z największych zalet pałki teleskopowej jest to, że w stanie złożonym zajmuje bardzo mało miejsca. Można ją bez problemu przenosić, bardzo wygodnie i komfortowo, w plecaku czy torebce. Jednak przenoszenie batona w plecaku czy torebce, to nie jest dobry pomysł. Dlaczego? Bo to utrudnia dobycie (wyjęcie) i użycie pałki. Znacznie lepszym pomysłem jest umieszczenie pałki teleskopowej w bardziej dostępnym miejscu, tak, aby była pod ręką. Można ją nosić na przykład w tylnej kieszeni spodni lub w specjalnej kaburze umieszczonej na pasie, w bezpośrednim zasięgu wiodącej ręki (najczęściej prawej). Wiodącej ręki, czyli tej sprawniejszej i silniejszej. Taka właśnie lokalizacja batona, gwarantuje jego błyskawiczne dobycie (wyjęcie) i użycie. Właśnie dobycie pałki, szybkość z jaką ta czynność jest dokonana, to kluczowy element, decydujący o skuteczność jej użycia. Warto więc poświęcić trochę czasu na trening tego elementu. Na wyrobienie pewnych nawyków, automatyzmów.
Otwieranie pałki teleskopowej (batona)
Pałkę teleskopową można otworzyć na dwa podstawowe sposoby:
- mocnym wymachem w dół (najlepiej pod kątem 45 stopni),
- mocnym wymachem w górę (również pod kątem 45 stopni).
Składanie pałki teleskopowej następuje przez prostopadłe uderzenie jej końcem o twarde podłoże (pionowo w dół).
Pałka teleskopowa – podstawowy trening
Żeby w pełni wykorzystać potencjał obronny, jaki posiada pałka teleskopowa, konieczny jest przynajmniej podstawowy trening.
- Ćwicz szybkie wyciąganie i otwieranie pałki.
- Trenuj mocne wymachy pałką w powietrzu, aby wyczuć jak mocny powinien być uchwyt i jak kontrolować pałkę w ruchu. Zwróć uwagę na to, by pałka po każdym wymachu błyskawicznie wracała do pozycji wyjściowej.
- Ćwicz nocne uderzenia na worku treningowym lub innym przedmiocie, który może imitować ciało napastnika (nie uderzaj, jednak w drzewa, ściany czy inne twarde obiekty, bo grozi to uszkodzeniem i zniszczeniem pałki).
Obrona pałką teleskopową – podstawowe zasady
- Pamiętaj, żeby używać pałki tylko w sytuacji obrony koniecznej lub stanu wyższej konieczności. W każdej innej sytuacji użycie pałki teleskopowej ze szkodą dla człowieka czy zwierzęcia, może wiązać się z poniesieniem odpowiedzialności prawnej.
- Nie wyciągaj pałki, jeśli nie jesteś zdecydowany jej użyć. Wyciągnięcie pałki tylko po to, aby nastraszyć napastnika, bez zamiaru jej użycia, może przynieść efekt odwrotny od zamierzanego, może tylko spotęgować agresję u napastnika. Mówiąc krótko, wyciągasz pałkę, to jej używasz, nie jesteś do tego przekonany, pałka zostaje na swoim miejscu, a Ty szukasz innych sposobów rozwiązania sytuacji.
- Jeżeli powodem użycia pałki teleskopowej nie jest bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, nie uderzaj w strefę głowy i ani w inne wrażliwe części ciała agresora. Wystarczą mocne uderzenia w udo lub przedramię.
- Broniąc się przed atakiem napastnika uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie, staraj się w pierwszej kolejności wyeliminować jego uzbrojoną rękę. Mocne uderzenie w dłoń lub przedramię powinno doprowadzić do wypuszczenia niebezpiecznego narzędzia. Dopiero w następnej kolejności, jeśli to konieczne, atakuj inne części ciała napastnika.
- Zachowuj dystans – każde niepotrzebne zbliżenie się do napastnika, grozi odebraniem pałki i użyciem jej przeciwko Tobie.
Pałka teleskopowa – podstawowe techniki
Wyżej wymienione zasady posługiwania się pałką teleskopową, to niezbędne minimum, tego, co powinieneś wiedzieć i umieć. Jeśli chcesz sprawnie posługiwać się batonem, to zapoznaj się z zamieszczonym poniżej filmem szkoleniowym i solidnie przećwicz przedstawione tam techniki.
Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.
Foto: pixabay.com / Wikimedia Commons.
Źródła:
Czy pałka teleskopowa jest legalna?, skuteczna-samoobrona.pl
Legalność pałek teleskopowych – ekspertyzy i prawo, www.militaria.pl
Pałka teleskopowa – kwestie prawne i praktyczne,militaria-blog.pl
Pałki teleskopowe – porady praktyczne, www.militaria.pl
Poradnik samoobrony: Jak bronić się palką teleskopową cz. I, hotspray.pl
Adrian Sacharczuk Kamil Malosczyk Piotr Warchoł Adrian Grela, Pałki służbowe w Policji. Praktyczne zastosowanie pałki służbowej teleskopowej przez policjantów, Szkoła Policji w Katowicach, Katowice 2020.
Piotr Sochacki Krzysztof Plombon, Pałka teleskopowa – poradnik dla słuchaczy i nauczycieli policyjnych, Wydawnictwo Szkoły Policji w Pile, Piła 2008.
Marek Sulikowski Tomasz Popczyński, Wybrane techniczne środki przymusu bezpośredniego. Pałka teleskopowa, Szkoła Policji w Katowicach, Katowice 2013.