...
Oleoresin Capsicum – składnik gazu pieprzowego

Oleoresin Capsicum – co to jest, jak działa i gdzie się stosuje

Oleoresin Capsicum, czyli oleożywica kapsaicynowa, jest to ekstrakt roślinny pochodzący z papryki. Zawiera on kapsaicynę, czyli substancję odpowiedzialną za ostrość papryki i jej właściwości drażniące. Oleoresin Capsicum jest głównym składnikiem aktywnym gazu pieprzowego, który służy do samoobrony przed napastnikami lub zwierzętami. Oleoresin Capsicum ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Kapsaicyna – gdzie się stosuje?

Gaz pieprzowy jest dostępny w formie aerozolu lub żelu. W zależności od przeznaczenia zawiera on od 10 do 15% stężenia kapsaicyny. Dla porównania papryka jalapeño ma stężenie kapsaicyny od 0,01 do 0,1%. Gaz pieprzowy działa na zasadzie podrażnienia błon śluzowych i skóry osoby trafionej. Powoduje on silne pieczenie oczu, łzawienie, zaczerwienienie, świąd, a nawet czasową ślepotę. Kontakt ze skórą wywołuje cierpnięcie, obrzęk, rumień, a nawet pęcherze. Po dostaniu się do dróg oddechowych gaz pieprzowy wywołuje podrażnienie nosa, zwężenie dróg oddechowych, pieczenie w gardle, kaszel, kichanie i duszność.

Działanie gazu pieprzowego trwa od 30 do 45 minut i uniemożliwia napastnikowi dalszą agresję. Osoba atakowana gazem pieprzowym ma problemy z orientacją w terenie i utrzymaniem otwartych oczu. Dlatego gaz pieprzowy nadaje się do samoobrony — pozwala zyskać czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Gaz pieprzowy można kupić bez pozwolenia w sklepach z bronią lub przez internet. Jego cena wynosi około 50 zł za opakowanie 50 ml. Czasami gaz pieprzowy zawiera również barwnik, który utrudnia zmycie go ze skóry i pomaga w identyfikacji napastnika.

Gaz pieprzowy - policja
Gaz pieprzowy zawierający kapsaicynę jest również stosowany przez policję.

Aby zneutralizować działanie gazu pieprzowego, należy przede wszystkim unikać dotykania obszarów pokrytych gazem, aby nie przenosić substancji w inne miejsca na ciele. Należy przemyć oczy i skórę dużą ilością wody lub roztworu soli fizjologicznej. Można również użyć mleka lub jogurtu, które łagodzą podrażnienia. Nie należy wcierać ani pocierać oczu, ani skóry. W razie silnych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj, że gaz pieprzowy to nie zabawka i należy go używać tylko w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Nie stosuj go na podrażnioną skórę ani w zamkniętych pomieszczeniach. Nie celuj też w oczy dzieci ani zwierząt. Bądź ostrożny i odpowiedzialny!

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samoobronie i bezpieczeństwie, zapraszam do śledzenia mojego bloga. Do następnego!

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.