...

Oleoresin Capsicum – co to jest, jak działa i gdzie się stosuje

Oleoresin Capsicum, czyli oleożywica kapsaicynowa, jest to ekstrakt roślinny pochodzący z papryki. Zawiera on kapsaicynę, czyli substancję odpowiedzialną za ostrość papryki i jej właściwości drażniące. Oleoresin Capsicum jest głównym składnikiem aktywnym gazu pieprzowego, który służy do samoobrony przed napastnikami lub zwierzętami. Oleoresin Capsicum ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Kapsaicyna – gdzie się stosuje?

Gaz pieprzowy jest dostępny w formie aerozolu lub żelu. W zależności od przeznaczenia zawiera on od 10 do 15% stężenia kapsaicyny. Dla porównania papryka jalapeño ma stężenie kapsaicyny od 0,01 do 0,1%. Gaz pieprzowy działa na zasadzie podrażnienia błon śluzowych i skóry osoby trafionej. Powoduje on silne pieczenie oczu, łzawienie, zaczerwienienie, świąd, a nawet czasową ślepotę. Kontakt ze skórą wywołuje cierpnięcie, obrzęk, rumień, a nawet pęcherze. Po dostaniu się do dróg oddechowych gaz pieprzowy wywołuje podrażnienie nosa, zwężenie dróg oddechowych, pieczenie w gardle, kaszel, kichanie i duszność.

Działanie gazu pieprzowego trwa od 30 do 45 minut i uniemożliwia napastnikowi dalszą agresję. Osoba atakowana gazem pieprzowym ma problemy z orientacją w terenie i utrzymaniem otwartych oczu. Dlatego gaz pieprzowy nadaje się do samoobrony — pozwala zyskać czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Gaz pieprzowy można kupić bez pozwolenia w sklepach z bronią lub przez internet. Jego cena wynosi około 50 zł za opakowanie 50 ml. Czasami gaz pieprzowy zawiera również barwnik, który utrudnia zmycie go ze skóry i pomaga w identyfikacji napastnika.

Gaz pieprzowy - policja
Gaz pieprzowy zawierający kapsaicynę jest również stosowany przez policję.

Aby zneutralizować działanie gazu pieprzowego, należy przede wszystkim unikać dotykania obszarów pokrytych gazem, aby nie przenosić substancji w inne miejsca na ciele. Należy przemyć oczy i skórę dużą ilością wody lub roztworu soli fizjologicznej. Można również użyć mleka lub jogurtu, które łagodzą podrażnienia. Nie należy wcierać ani pocierać oczu, ani skóry. W razie silnych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj, że gaz pieprzowy to nie zabawka i należy go używać tylko w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Nie stosuj go na podrażnioną skórę ani w zamkniętych pomieszczeniach. Nie celuj też w oczy dzieci ani zwierząt. Bądź ostrożny i odpowiedzialny!

Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.