...

Kopnięcia w walce na ulicy

Jak kopać na ulicy? Wysoko czy nisko?

Powszechnie funkcjonuje przekonanie, że najskuteczniejsze techniki nożne (czyli kopnięcia), to takie, które skupiają się na ataku w strefę głowy. To przekonanie nie wynika z analizy realnych sytuacji w walce ulicznej, ale z wyobrażeń o niej, wyniesionych z oglądania filmów sensacyjnych. W takich produkcjach główni bohaterowie rozprawiają się z całą zgrają złych panów właśnie za pomocą serii efektownych, niesamowicie skutecznych i doskonałych technicznie kopnięć w głowę. Jedno kopnięcie, jeden skasowany czarny charakter. A im bardziej nieznany i tajemniczy jest styl walki, jaki prezentuje główny bohater, tym lepiej dla całej historii. Niestety życie to nie film. I dlatego podobne popisy w prawdziwej walce ulicznej mogą się skończyć bardzo nieprzyjemnie dla kopiącego. Dlaczego? Z kilku powodów.

Kopnięcia w walce na ulicy – co działa a co nie?

  • kopnięcie w wysokie partie ciała, aby było w miarę skuteczne, powinno być poprzedzone wcześniejszą solidną rozgrzewką, na co nie ma czasu ani miejsca w sytuacji walki ulicznej,
  • utrzymanie odpowiedniej gibkości, która jest niezbędna przy wysokich kopnięciach, wymaga systematycznego treningu rozciągającego mięśnie i stawy,
  • kolejny argument przemawiający przeciwko wysokim technikom nożnym to trudność dotarcia do twarzoczaszki (ogólnie głowy), ze względu na możliwość dość łatwego zablokowania takiej techniki. Im dłuższa jest droga wyprowadzanego kopnięcia, tym dłuższy jest czas na reakcję dla broniącego się, na zablokowanie kopnięcia lub przechwyt kopiącej nogi (i obalenie na ziemię atakującego wysokim kopnięciem, co w praktyce oznacza koniec walki dla obalonego),
  • następny problem przy wysokich kopnięciach w realnej walce na ulicy to ubiór, często ubranie noszone na co dzień krępuje ruchy na tyle, że utrudnia wykonanie jakiejkolwiek dynamicznej techniki, a kopnięcia w szczególności.
Kopnięcia w samoobronie - niskie czy wysokie?
Im dłuższa jest droga wyprowadzanego kopnięcia, tym dłuższy jest czas na reakcję dla broniącego się, na przechwyt kopiącej nogi i obalenie na ziemię atakującego wysokim kopnięciem, a to w realnej walce oznacza przegraną kopiącego.

Czyli jak kopać na ulicy?

W bojowych systemach walki wręcz typu combat ataki nożne (tzn. kopnięcia) kończą się z reguły na wysokości krocza, sporadycznie atakowane są okolice łuków żebrowych i podbrzusza. Najlepszymi celami ataku dla kopnięć są stawy, tj. staw skokowy i staw kolanowy. Dynamiczne i szybkie (krótkie) kopnięcie na stawy może być miażdżące. Takie niskie kopnięcia nie wymagają długotrwałego treningu, ubiór kopiącego ma drugorzędne znaczenie, a mała odległość jaką przebywa kopnięcie żeby dotrzeć do celu, utrudnia lub wręcz uniemożliwia zablokowanie takiej techniki. Prawda jest niestety taka, że na ulicy, w realnej walce, sprawdzają się tylko techniki proste, oparte na naturalnych odruchach. Kto nie wierzy to już jego sprawa.

Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.

Źródła:

A. Kups, Nisko czy wysoko?, MMS Komandos 1997 nr 5.

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.