...

Jak uniknąć napadu rabunkowego?

Jak uniknąć napadu rabunkowego? Najlepszą bronią, jaką posiadasz i która może Cię ocalić przed napadem (oraz innymi przykrymi zdarzeniami), jest Twój zdrowy rozsądek. Dla przykładu – nie wychodź wieczorem bez zaplanowania sposobu bezpiecznego powrotu do domu. Nie chodź w nocy przez pustkowia lub słabo oświetlone ulice. Nie próbuj pokazywać wysokiego statusu materialnego (niezależnie czy taki jest, czy nie). Takie podejście nakazuje zdrowy rozsądek.

Jak uniknąć napadu rabunkowego – praktyczne rady brytyjskich oddziałów specjalnych SAS

Żołnierze brytyjskich oddziałów specjalnych Special Air Service są szkoleni do walki w każdych warunkach i przy użyciu wszelkiej dostępnej broni, jak również bez użycia broni. W szkoleniu SAS kładzie się też, bardzo duży nacisk na umiejętności unikania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji podczas prowadzenia tajnych operacji. Co prawda zwykły człowiek nie uczestniczy zwykle w tajnych operacjach, ale zasady unikania niebezpiecznych sytuacji, takich jak napady rabunkowe, mogą się też przydać w cywilu.

Żołnierz brytyjskich oddziałów specjalnych Special Air Service - jak uniknąć napadu rabunkowego
Żołnierze Special Air Service są szkoleni do walki w każdych warunkach i przy użyciu wszelkiej dostępnej broni, jak również bez użycia broni.

Zasady unikania napadów wg SAS

  • Nie chodź w nocy na skróty przez pustkowia, przez przejścia podziemne, ścieżkami nad brzegami rzek i kanałów, przez nieoświetlone parkingi.
  • Nie eksponuj kosztownej odzieży ani biżuterii, nie obnoś się z gotówką.
  • Unikaj kontaktu wzrokowego z nieznajomymi, gdy przechodzisz obok nich, ale staraj się oceniać, jakie mają intencje.
  • Nie rób wrażenia nerwowego, zachowuj się tak, żeby wyglądać na pewnego siebie (nawet jeśli nie jesteś).
  • Nie pozwalaj nikomu, kto zbliża się do Ciebie, aby znalazł się w odległości mniejszej niż na wyciągnięcie ręki (im dalej, tym lepiej).
  • Przejdź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się do Ciebie grupę ludzi (szczególnie jeśli ich zamiary nie wyglądają na przyjazne).

Jak podróżować środkami transportu publicznego?

Korzystanie z komunikacji publicznej, zwłaszcza w nocy, może być niebezpieczne. Jednak tak jak w innych sytuacjach potencjalnego zagrożenia, wykorzystuj własny zdrowy rozsądek. W pociągu czy metrze staraj wybierać się wagon, w którym znajduje się wielu pasażerów. Jeśli czujesz się w jakikolwiek sposób zagrożony, wysiądź i przesiądź się do innego pociągu czy autobusu. Gdy czekasz na pociąg (autobus), stawaj w tej części peronu (przystanku, dworca), gdzie jest najwięcej ludzi – nie czyń z siebie łatwego celu do ataku. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, korzystając w nocy ze środków komunikacji publicznej, weź taksówkę. Nie wystawiaj się na niebezpieczeństwo, żeby zaoszczędzić parę złotych. Nie warto.

Jak podróżować metrem w Nowym Jorku – praktyczne porady nowojorskiej policji

Nowy Jork jest miastem z jednym z największych na świecie poziomem przestępczości, a wiele napadów zdarza się w środkach transportu publicznego. Co prawda, nie każdy będzie miał przyjemność (podobno wątpliwą), przejechania się metrem w Nowym Jorku, ale wskazówki nowojorskiej policji jak uniknąć kłopotów w środkach transportu publicznego mogą się przydać wszędzie.

New York - subway
Jak podróżować metrem w Nowym Jorku? Bądź czujny, miej oczy dookoła głowy.

Praktyczne porady nowojorskiej policji jak uniknąć napadu rabunkowego

  • Nie nawiązuj kontaktu wzrokowego z nikim, kto wygląda na szukającego przygód (kolejna taka rada!).
  • Bądź czujny. Nawet podczas lektury czy słuchania muzyki uważaj na to, co dzieje się wokół Ciebie – miej oczy dookoła głowy.
  • Jeśli stoisz, to wybierz sobie takie miejsce, gdzie nikt nie może zajść Cię od tyłu.
  • W razie potrzeby skorzystaj z przejścia między wagonami, aby uniknąć kłopotów (po prostu zmień wagon).
  • Jeśli Twój wagon pustoszeje, przenieś się do innego, w którym jest więcej pasażerów (w grupie zawsze raźniej i bezpieczniej).

Jeśli zostaniesz zaatakowany, to prawdopodobnie nie otrzymasz pomocy do innych pasażerów. Będziesz zdany tylko na siebie. Możesz być zmuszony do podjęcia walki, ale jeśli napastnik wyrywa Ci torbę lub żąda portfela, nie stawiaj automatycznie oporu. Stawiając zdecydowany opór, możesz zmusić napastnika do brutalnego działania – a on może mieć broń. Zadaj sobie pytanie: czy Twoje rzeczy (nawet cenne) są warte więcej niż Twoje życie?

Pamiętaj, że zwykle obiektem fizycznego napadu są pojedyncze osoby – staraj się więc trzymać w grupie. Napady rabunkowe zdarzają się najczęściej późnym wieczorem i nad ranem, z dala od skupisk ludzi, od tyłu (zwracaj uwagę, kogo masz za plecami), często w okolicy pubów i nocnych klubów.

Jak się bronić, gdy nie ma możliwości ucieczki czy uniknięcia walki? Dobrym pomysłem jest zakup gazu pieprzowego. To najbardziej efektywne rozwiązanie, biorąc pod uwagę koszty zakupy i czas poświęcony na naukę posługiwania się gazem pieprzowym w stosunku do skuteczności działania (skuteczności obrony).

Jak uniknąć napadu rabunkowego? Zapamiętaj – przede wszystkim zdrowy rozsądek.


Peter Darman Podręcznik survivalu. Naucz się sztuki przetrwania od elitarnych formacji całego świata. Pelta 1998.

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.