Jak szybko i skutecznie notować? W jaki sposób robić dobre notatki? Jak notować, aby Twoje notatki były przejrzyste, a informacje w nich zawarte łatwe do przyswojenia? Tego dowiesz się w tym krótkim artykule.
Jak szybko i skutecznie notować?
Notatki są nierozerwalną częścią procesu uczenia. Bez nich, proces ten byłby niemożliwy, a przynajmniej bardzo utrudniony. Kompletne, przejrzyste i czytelne notatki to prawdziwy skarb. Wie o tym każdy uczeń i student. Skuteczne i efektywne notowanie, przydaje się nie tylko w szkole czy na studiach. Również później, w pracy zawodowej, warto posiadać tę przydatną umiejętność. Tradycyjny sposób notowania, preferowany przez większość ludzi, opiera się na zapisywaniu linearnego tekstu, linijka po linijce. Posiada on wiele wad, m.in.:
- notatki są zbyt długie, mało przejrzyste,
- trudne do zapamiętania, ponieważ są jednokolorowe, linearne, a tym samym mało atrakcyjne dla mózgu, który szybko się nimi nudzi,
- zabierają dużo czasu,
- nie pobudzają mózgu do pracy twórczej, uniemożliwiają tworzenie i wykorzystanie skojarzeń.
Alternatywą są mapy myśli oraz metoda Cornella.
Jak szybko i skutecznie notować – Metoda Cornella
Metodę Cornella opracowano w latach 50-tych XX w. na Uniwersytecie Cornell w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą był Walter Pauk. Zgodnie z tą metodą, przestrzeń przeznaczoną na notatki dzielimy na 3 części. W prawej części (ok. 2/3 szerokości strony), robimy notatki, zapisując główne idee, informacje w punktach itd. W lewej części zapisujemy pytania lub problemy, jakie nam się nasuwają na myśl oraz słowa kluczowe, odnoszące się do notatek po prawej stronie. Na dole kartki zostawiamy wolne miejsce (ok. 3 – 5 cm), gdzie po spotkaniu bądź wykładzie wpisujemy krótkie podsumowanie, które pomaga utrwalić zanotowane informacje.
Metoda Cornella sprawdza się bardzo dobrze przy sporządzaniu notatek z lekcji, wykładów, seminariów, szkoleń albo z lektur.
Jak szybko i skutecznie notować – Mapy myśli
Mapa myśli (z ang. mind mapping — dosłownie mapowanie myśli), nazywana jest też notatką graficzną, bądź notatką obrazkową, to szczególny rodzaj notowania, zwiększający efektywność pracy i zapamiętywania. Metoda opracowana została przez Tony’ego i Barry’ego Buzana.
Jak utworzyć Mapę Myśli?
- przygotuj dużą kartkę papieru, najlepiej czysty papier w formacie minimum A4,
- połóż ją poziomo, panoramicznie,
- na środku kartki narysuj i napisz temat notatki, wyróżnij go, tak żeby rzucał się w oczy,
- od głównego tematu notatki poprowadź gałęzie, a od nich mniejsze gałązki, na których będą podtematy,
- użyj słów kluczowych, napisz je nad linią, tak aby były podkreślone, koniecznie drukowanymi literami,
- używaj jak najwięcej kolorów,
- rób symboliczne rysunki, strzałki, pogrupuj gałęzie, otaczając je chmurkami, numerując itp.
Jakie są zalety Mapy Myśli?
- jasno określony temat notatki,
- widać jaka jest hierarchia informacji, co jest ważne, a co mniej istotne,
- robienie notatki jest szybkie i przyjemne,
- łatwo jest ją przeglądać i powtarzać zanotowany materiał.
Foto: pixabay.com/wikimedia commons – public domain