Jak powinna wyglądać dobra prezentacja? Jakie cechy powinna posiadać dobrze przygotowana prezentacja? Z jakich części powinna się składać? Jaką strukturę powinna posiadać? Jak zrobić dobrą prezentację krok po kroku? Oto są pytania! Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Wymaga tylko odpowiedniego przygotowania się i szczyptę pracy.
Co to jest prezentacja? To rodzaj wystąpienia publicznego, które ma na celu przekazanie pewnej wiedzy przez prelegenta, czyli osobę prowadzącą prezentację, słuchaczom. Podstawowym elementem takiej prezentacji jest treść, jaka ma być przekazana odbiorcom, czyli inaczej mówiąc audytorium. Aby osiągnąć swój cel, prelegent może wspomóc się m.in. grafiką prezentacyjną, rozdawkami itp.
Jakie cechy powinna posiadać dobra prezentacja?
- nie może zanudzać słuchających,
- powinna być starannie zaplanowana w czasie,
- nie może być przeładowana, ale powinna przekazywać najważniejsze informacje,
- forma prezentacji powinna być odpowiednio dobrana do jej tematu oraz audytorium, do którego jest skierowana.
Tworząc prezentację, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie będzie przesłanie tworzonej prezentacji? A także określić:
- cele prezentacji,
- typ prezentacji, czy to będzie prezentacja informacyjna, która ma za zadanie ułatwienie słuchaczom zrozumienia problemu, czy będzie to wystąpienie przekonujące, które ma wpływać na ich wybory i zachowania (można połączyć oba typy),
- publiczności, do której kierujemy prezentację, bo ma to znaczący wpływ na jej charakter, np. dobór odpowiedniego języka. Używany język, powinien być dostosowany do wieku publiczności i jej poziomu zrozumienia tematu, bez żargonu i zbyt fachowych określeń,
- czas przewidzianego wystąpienia.
Jak przygotować dobrą prezentację – krok po kroku:
Etapy przygotowania prezentacji:
- plan,
- gromadzenie informacji,
- organizowanie informacji,
- tworzenie struktury,
- tworzenie tekstu i ewentualnie elementów graficznych,
- poprawki.
Prezentacja — struktura:
1). Wstęp — zdobywa uwagę publiczności, około 10% całkowitego czasu wystąpienia.
- przedstawienie się,
- podanie tematu prezentacji, jej celu i struktury,
- poinformowanie słuchaczy o przewidywanym czasie trwania wystąpienia.
2). Rozwinięcie — około70% czasu wystąpienia, od 2 do 7 głównych punktów (tematów).
- pozycja,
- problem,
- podejście (rozwiązania),
- propozycja (sposób proponowany przez nas i dlaczego).
3). Podsumowanie (wnioski) — około 20% czasu prezentacji.
- powtórzenie najważniejszych punktów,
- podkreślenie korzyści,
- podziękowanie za uwagę.
Prezentacja powinna mieć przejrzystą strukturę. Dobrze jest, jeśli prezentacja zawiera kilka głównych punktów, które są omawiane od ogółu do szczegółu. Nie serwujmy też słuchaczom zbyt wielu szczegółowych informacji, aby nie byli nimi przytłoczeni. Ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza gdy temat wystąpienia jest im zupełnie nieznany. Warto na koniec podsumować prezentację, przypominając pokrótce najważniejsze informacje w niej zawarte. Wykorzystujemy dzięki temu efekt końca i efekt świeżości, co sprawia, że słuchacze na dłużej zapamiętają przedstawione im treści.
Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.
Foto: pixabay.com