...

Jak postępować na miejscu wypadku drogowego?

Czy wiesz, jak postępować na miejscu wypadku drogowego? Jaka powinna być kolejność czynności, gdy jesteś świadkiem kolizji drogowej? Co należy zrobić w pierwszej kolejności, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a przede wszystkim jak najlepiej pomóc poszkodowanym?

Czy wiesz, jak należy postępować na miejscu wypadku drogowego? Jaka powinna być kolejność czynności, gdy jesteś świadkiem kolizji drogowej? Co należy zrobić w pierwszej kolejności, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a przede wszystkim jak najlepiej pomóc poszkodowanym?

Jak postępować na miejscu wypadku drogowego — krok po kroku:

  • Sprawdź bezpieczeństwo. Jeśli jesteś świadkiem wypadku drogowego, to pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo — Twoje, poszkodowanych i świadków zdarzenia. Zanim zdecydujesz się podjeść do poszkodowanego bądź poszkodowanych, rozejrzyj się bardzo uważnie i określ dodatkowe zagrożenia. Poszukaj zagrożenia ze strony ruchu drogowego, substancji chemicznych, kabli elektrycznych, rozlanego paliwa itd.
  • Oceń miejsce zdarzenia. Rozejrzyj się i zidentyfikuj wszystkich poszkodowanych. Sprawdź, ilu ich jest i w jakim są stanie, czy są przytomni, czy oddychają itp. Zanim przystąpisz do udzielania pomocy — wezwij służby ratunkowe.
  • Włącz światła awaryjne w swoim pojeździe. Załóż na siebie kamizelkę odblaskową. Jeśli w wypadku nie ma poszkodowanych, usuń pojazd lub pojazdy z drogi, aby nie blokowały ruchu. Jeśli są poszkodowani, ustaw swój pojazd tak, by był widoczny z daleka i osłaniał poszkodowanych i ratowników, żeby dział jak tarcza. Włącz światła awaryjne we wszystkich pojazdach.
  • Wystaw trójkąt ostrzegawczy. Na autostradzie i drodze ekspresowej w odległości 100 m, poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 m, w terenie zabudowanym bezpośrednio za pojazdem.
  • Przystąp do udzielania pierwszej pomocy.
  • Ewakuacja poszkodowanego z pojazdu. Otwórz drzwi pojazdu, stań obok i trochę z tyłu za poszkodowanym. Pochyl poszkodowanego lekko do przodu, przełóż swoje ręce pod jego ramionami. Jedną dłonią złap za przedramię poszkodowanego, drugą podtrzymuj jego żuchwę. Oprzyj głowę na swoim ramieniu. Wyciągając poszkodowanego z pojazdu, opieraj jego tułów na swoim tułowiu.

Uwaga! U osoby poszkodowanej w wypadku drogowym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo urazu szyjnego odcinka kręgosłupa. Dlatego odchylanie głowy poszkodowanego do tyłu, jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy poszkodowany nie oddycha, a skuteczna resuscytacja jest bez tego niemożliwa. Również ewakuacja poszkodowanego z rozbitego pojazdu jest dopuszczalna, tylko wtedy, gdy konieczna jest resuscytacja krążeniowo — oddechowa lub gdy wystąpi inne niebezpieczeństwo np. pożar uszkodzonego samochodu. Jeśli natomiast poszkodowany oddycha i nic nie zagraża jego bezpieczeństwu — należy go pozostawić w zastanej pozycji, aż do przyjazdu służb ratowniczych.

 

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.