...

Jak bronić się przed atakiem nożem?

Jak więc bronić się przed atakiem nożem? Jak się zachować w sytuacji starcia z osobą uzbrojoną w nóż? Czy jest w ogóle możliwe, aby skutecznie obronić się przed nożownikiem? Nie ma na to łatwej i prostej odpowiedzi, a wiele zależy od kontekstu sytuacji.

Walka nożem jest stara jak świat. Jeszcze jakieś 100 – 120 lat temu, umiejętność walki nożem była dość powszechna w wielu krajach Europy (głównie południowej, choć nie tylko) i Ameryce Łacińskiej. Od tamtej pory wiele się jednak zmieniło. Dziś w Europie, sprawnie lub mniej sprawnie, nożem posługują się tylko niektórzy przedstawiciele szeroko rozumianego świata przestępczego i żołnierze jednostek specjalnych.

Walka na noże współcześnie

We współczesnych realiach prawdziwy pojedynek na noże spotyka się niezwykle rzadko. Zdecydowanie częściej nóż wyciągany jest niespodziewanie, z zaskoczenia, jako ostateczny argument w starciu. Zwykle pojawia się w ręce tylko jednego z przeciwników. W takiej sytuacji nie można mówić o walce nóż na nóż, ani o jakiś wyjątkowych umiejętnościach posługiwania się nożem czy wyrafinowanych technikach. Po prostu jeden z przeciwników stara się przechylić szalę, nazwijmy to zwycięstwa, na swoją stronę i wbić nóż (najczęściej, rzadziej ciąć) w ciało przeciwnika. Ten drugi zaś broni się wszelkimi dostępnymi środkami i metodami.

Jeszcze częściej nóż używany jest nie jako broń sensu stricte, ale można by powiedzieć, jako pewnego rodzaju rekwizyt w rękach przestępcy, który stara się za jego pomocą wymusić pewne zachowania, np. oddanie portfela czy innych cennych przedmiotów przez ofiarę napadu. Jak więc bronić się przed atakiem nożem? Jak się zachować w sytuacji starcia z osobą uzbrojoną w nóż? Czy jest w ogóle możliwe, aby skutecznie obronić się przed nożownikiem? Nie ma na to łatwej i prostej odpowiedzi, a wiele zależy od kontekstu sytuacji.

Jak bronić się przed nożownikiem – kontekst sytuacji

Kontekst sytuacji to najważniejsza rzecz w przypadku zagrożenia nożem. Ma decydujący wpływ na rozwój wypadków. Jeśli spotkasz na swojej drodze napastnika, który chce tylko dokonać napadu rabunkowego i przy użyciu noża wymusić posłuszeństwo, to nie jest najgorzej. Teoretycznie jak dostanie to, o co mu chodzi, to powinno być po sprawie. Teoretycznie, ale nie ma tu pewników.

Jak się zachować w takiej sytuacji?

  • nie patrz napastnikowi w oczy,
  • nie podnoś głosu i nie wykonuj gwałtownych ruchów,
  • wypełniaj jego polecenia, oddaj to czego żąda.

Natomiast w sytuacji napastnika zdeterminowanego, żeby zrobić Ci krzywdę, to szanse na obronę są niewielkie. Jeśli zostaniesz zaatakowany z zaskoczenia, to nie żyjesz. Dopuścisz napastnika na odległość, w której może Cię dosięgnąć uzbrojonym w nóż ramieniem, nie żyjesz. Nie możesz uciec, a zdeterminowany nożownik atakuje, nie żyjesz. Nie ma żadnych tajemnych technik gwarantujących pokonanie przeciwnika uzbrojonego w nóż. Żadnych. Taka jest niestety brutalna prawda.

Obrona przed nożem – czy coś takiego istnieje?

Jaka jest najlepsza obrona przed atakiem nożem? Ucieczka! Zostałeś zaatakowany nożem? Uciekaj! Widzisz nóż w rękach napastnika? Uciekaj! Widzisz jakiś przedmiot w rękach gościa, który nie wygląda przyjaźnie? Nie zastanawiaj się, co to jest, i co on chce z tym zrobić. Uciekaj! Nikt Cię nie przytrzymuje, nie krępuje ruchów, czujesz, że Twoje życie jest zagrożone – uciekaj jak najszybciej! Nie rozkminiaj sytuacji, nie zastanawiaj się, czy to są żarty, czy nie. Uciekaj, jeśli tylko masz taką możliwość. Dumę schowaj do kieszeni. Ratuj życie i zdrowie, bo są najcenniejsze i nikt Ci ich nie zwróci. Ucieczka to najskuteczniejsze i najrozsądniejsze rozwiązanie w sytuacji zagrożenia nożem.

 

Jeśli nie ucieczka to co?

Co w sytuacji, gdy nie ma możliwości ucieczki, bo jedyna jej droga jest odcięta lub jesteś w zamkniętym pomieszczeniu, czy jest razem z Tobą bliska osoba i nie możesz zostawić jej na pastwę losu? Dystans! Dystans! I jeszcze raz dystans! Jedyna szansa, to utrzymanie odpowiedniego dystansu do napastnika.

Jaki dystans jest bezpieczny przy zagrożeniu nożem?

Przyjmuje się, że dystans do 1,5 metra jest zabójczy przy ataku nożem. Napastnik uzbrojony w nóż w takim dystansie ma wręcz nie ograniczone możliwości ataku, praktycznie we wszystkich płaszczyznach. Zaatakowany ma niewielkie szanse na ujście z życiem, a praktycznie żadnych, żeby wyjść bez szwanku. Dystans do 3 metrów nadal jest bardzo niebezpieczny. Co prawda broniący się jest poza bezpośrednim zasięgiem ostrza, ale wystarczy, że atakujący doskoczy do atakowanego i jest po wszystkim. W takiej sytuacji atakujący nadal ma olbrzymią przewagę, bo to on pierwszy inicjuje działanie, a broniący się reaguje na atak, więc i tak jego reakcja jest spóźniona. Dystans powyżej 3 metrów można uznać za w miarę bezpieczny, bo daje broniącemu się jakiś czas na reakcję. Co prawda są to ułamki sekund, ale to już coś. Do utrzymania odpowiedniego dystansu można użyć wszelkich znajdujących się pod ręką przedmiotów, na tyle długich, aby dystansować przeciwnika.

Ciekawym przykładem takiego działania jest trick opisany przez W.E. Fairbairna w książce „Get Tough!”. Fairbairn proponuje tam użycie krzesła, które nie tylko dystansuje napastnika, działając jak pewnego rodzaju bufor czy tarcza, ale pozwala nawet zadawać mu ciosy czy uderzenia. Doświadczenia Fairbairna wskazują, że nożownik niespodziewanie i gwałtownie zaatakowany w ten sposób, w pierwszej chwili odruchowo przechodzi do defensywy. Ten moment warto wykorzystać na przykład do ucieczki. Oprócz uderzeń nogami krzesła, sama konstrukcja tej improwizowanej broni dosyć dobrze chroni przed technikami nożem. Oczywiście nie zawsze krzesło jest pod ręką, ale może to być każdy inny przedmiot. 29 listopada 2019 podczas ataku terrorystycznego, do którego doszło na London Bridge w Londynie, jeden z przechodniów do walki z uzbrojonym w nóż terrorystą użył skutecznie kła narwala.

Świetnym rozwiązaniem jest pałka teleskopowa, bardzo skuteczne narzędzie do obrony, nie tylko w sytuacji zagrożenia nożem, i co najważniejsze, zgodnie z polskim prawem jej posiadanie jest całkowicie legalne.

Obrona przed nożem - obrona krzesłem
Obrona przed nożem – obrona krzesłem (W.E. Fairbairn ,Get Tough!, New York & London 1942)

 

Walka to rozwiązanie ostateczne

Nie masz możliwości ucieczki. Nie masz możliwości zachowania bezpiecznego dystansu. Pod ręką brak czegokolwiek, co można by użyć jako improwizowanej broni. Uzbrojony w nóż agresor atakuje. Co wtedy? Pozostaje walka. Nie o zwycięstwo, nie o pokonanie napastnika, ale o życie. Do dyspozycji masz tylko swoją determinację i pierwotne instynkty. Co robić? Całym ciężarem swojego ciała uwieś się na ręce uzbrojonej w nóż. Zablokuj napastnikowi możliwość operowania uzbrojoną ręką, poprzez przyciśnięcie jej do swojego ciała. Zaciśnij palce na jego dłoni trzymającej nóż, tak, żeby nie miał możliwości przełożenia go do drugiej ręki i ataku w innej płaszczyźnie. Za nic na świecie nie puszczaj jego uzbrojonego ramienia. Gryź, uderzaj głową, uderzaj łokciem, kop kolanem, mocno i brutalnie. Albo on, albo Ty. Tu nie ma remisu czy wygranej na punkty. Wtedy masz jakieś szanse na przeżycie.

Obrona przed nożem - rany
Zaatakowany nożem ma niewielkie szanse na ujście z życiem, a praktycznie żadnych, żeby wyjść bez odniesienia ran.

Jak bronić się przed atakiem nożem – podsumowanie

Krótko mówiąc, skuteczna obrona przed atakiem nożem tak naprawdę nie istnieje. I trzeba mieć tego świadomość. Dlatego lepiej skupić się na profilaktyce, czyli unikaniu niebezpiecznych sytuacji, niż być zmuszonym do walki, która prawie zawsze kończy się poważnymi obrażeniami lub śmiercią. Na dobrych kursach samoobrony wpaja się kursantom, aby unikali walki z nożownikiem i nie parli do konfrontacji. Część instruktorów nawet nie uczy swoich kursantów żadnych technik obrony przed atakiem nożem, wychodząc z założenia, że jest to bezcelowe. I jest w tym pewna logika.

Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.

Postscriptum
Polecam artykuł Sławomira Kasprzaka Dwu- i trzystopniowy atak nożem, brudnawalka.pl. Wart przeczytania!

Źródła:

16 kłamstw na temat posługiwania się nożem w walce, www.kryzysowo.pl
Jak się bronić przed nożem, www.kryzysowo.pl
W.E. Fairbairn ,Get Tough!, New York & London 1942.
S. Kasprzak, Chair And Knife / obrona krzesłem, www.brudnawalka.pl
A. Przechrzta, Tanto-jutsu – sztuka walki nożem, MMS Komandos 1999 nr 7.
A. Taras, Tiechnika bliżniego boja, Mińsk 2003.
A. Taras, Technika walki nożem (1), MMS Komandos 2004 nr 11.
A. Taras, Technika walki nożem (2), MMS Komandos 2004 nr 12.
A. Taras, Technika walki nożem (3), MMS Komandos 2005 nr 01.
A. Taras, Technika walki nożem (4), MMS Komandos 2005 nr 02.
A. Taras, Technika walki nożem (5), MMS Komandos 2005 nr 03.

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.