Czy gaz pieprzowy jest legalny? Gaz pieprzowy to legalne, dozwolone przez polskie prawo, substancje drażniące stosowane w samoobronie. Najważniejszym składnikiem gazu pieprzowego jest OC — Oleoresin Capsicum. Jest to substancja pochodzenia roślinnego, która w kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi wywołuje ostrą rekcję zbliżoną do alergicznej. Objawami są: silne pieczenie, ograniczenie możliwości złapania oddechu i chwilowe oślepienie. Objawy te prowadzą do ogólnej dezorientacji napastnika, dając tym samym czas napadniętemu do ucieczki i wezwania pomocy.
Gaz pieprzowy nie powoduje jednak trwałego uszczerbku na zdrowiu osoby poddanej jego działaniu. Można go śmiało stosować, bez obaw o przekroczenie granicy obrony koniecznej. Działa skutecznie także na osoby pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz agresywne zwierzęta.
Gaz pieprzowy w samoobronie — co wybrać i jak używać?
- miotacze ręczne wyrzucają gaz pieprzowy w postaci stożka (chmury gazu), strumienia (strużka płynu) lub żelu, który jest rozwiązaniem podobnym do strumienia, ale po kontakcie z celem, płyn zmienia się w gęstą pianę, rozszerzającą swoją objętość i zwiększającą powierzchnię działania. Żel zapewnia większy zasięg, lepszą precyzję i większą odporność na wiatr. Nie ma ryzyka, jak w przypadku chmury, że gaz wróci i zadziała na osobę go stosującą. Można go też z powodzeniem stosować w zamkniętych pomieszczeniach, np. w windzie.
- fundamentalne znaczenie ma miejsce i sposób noszenia miotacza gazu pieprzowego. Najlepiej jest go nosić zawsze w tej samej kieszeni, w zasięgu silniejszej i sprawniejszej ręki (tzw. ręka wiodąca – zwykle prawa). Dobrze jest przećwiczyć co jakiś czas dobycie miotacza, zlokalizowanie przycisku (spustu) i wycelowanie. Tak, aby w sytuacji zagrożenia działać automatycznie, bez wahania. Miotacz na dnie damskiej torebki czy plecaka jest bezużyteczny.
- strumień żelu (chmurę gazu) kierujemy bezpośrednio w stronę twarzy napastnika (oczy, nos, usta).
- nie pokazujemy miotacza napastnikowi, aż do momentu, gdy zdecydujemy się go użyć, bo stracimy efekt zaskoczenia i damy mu czas na reakcję.
- jeśli wyciągniesz gaz, użyj go! Jak się zawahasz, to napastnik może Ci go odebrać i użyć przeciwko Tobie.
- gaz pieprzowy zaczyna w pełni działać po około 3-5 sekund od zastosowania, należy więc przez ten czas zachować wyjątkową czujność i utrzymywać jak największy dystans do napastnika, np. gdy użyliśmy miotacza prawą ręką, to można wyciągnąć przed siebie lewą rękę (wolną) i w ten sposób zachować bezpieczny dystans.
- w razie przypadkowego narażenia się na działanie gazu, należy przemyć skórę płynnym tłuszczem roślinnym lub mlekiem. Nie używać ciepłej wody, bo może dodatkowo spotęgować działanie OC.
- najlepiej kupić kilka sztuk miotaczy gazu o pojemności 40-50 ml. Jeden mieć zawsze przy sobie. Drugi umieścić w domu, blisko drzwi wejściowych, tak aby mieć go pod ręką w razie nieproszonych gości. Trzeci w samochodzie, np. przy dźwigni zmiany biegów.
(Materiał filmowy z youtube.com, kanał: Szkolenia Krav Maga GKMA Jarosław Rogowski)
Czy gaz pieprzowy w samoobronie to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! Jak każde narzędzie nie jest doskonały, trzeba więc mieć świadomość jego ograniczeń. Biorąc jednak pod uwagę koszt zakupu, czas potrzebny do nabycia umiejętności sprawnego posługiwania się nim i skuteczność, jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o samoobronę. Gaz pieprzowy dla dziewczyny, i dla chłopaka, to dobry pomysł!
Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.
Foto: Wikimedia Commons / public domain