...

Duszenie w walce – czy to działa?

Wszelkiego rodzaju duszenia, to jedne z najbardziej efektywnych technik stosowanych w sportach i sztukach walki. Zarówno tych, mających wielowiekową tradycję i pochodzących z Dalekiego Wschodu, jak na przykład Jiu Jitsu czy Judo, gdzie ta grupa technik nosi nazwę shime waza, jak i tych bardziej współczesnych i wyrosłych w krajach zachodnich, jak BJJ czy MMA. Techniki duszenia dzielą się, na tzw. gołe duszenia, czyli wykonywane bezpośrednio przedramieniem, a także, na duszenia wykonywane za pomocą elementów ubrania (np. kołnierza). Techniki gołe są bardziej uniwersalne, a przez to bardziej popularne.

Co rozumiemy pod pojęciem duszenia?

  • pozbawienie dopływu powietrza do płuc za pomocą ucisku na drogi oddechowe, w tym krtań i tchawicę (łatwiejsze do osiągnięcia).
  • zahamowanie dopływu krwi do mózgu za pomocą ucisku na tętnice szyjne (zdecydowanie trudniejsze, ponieważ zamknięcie światła tętnicy na tyle, aby odciąć dopływ krwi do mózgu, wymaga użycia dużej siły i precyzji, nie zawsze możliwej do osiągnięcia w tak dynamicznej sytuacji jak walka).

Oba przypadki skutkują utratą przytomności (maksymalnie po kilkudziesięciu sekundach). Jeśli duszenie zostanie przerwane po omdleniu duszonego, to skutki zastosowania duszenia nie powinny być groźne dla zdrowia. Jeśli natomiast duszenie nie zostanie przerwane, to po około 3 – 4 minutach następują nieodwracalne zmiany w mózgu duszonego, a po około 5 minutach następuje zgon. I koniecznie trzeba o tym pamiętać!

 

 

Zamieszczony powyżej film nosi tytuł : „OBRONA PRZED DUSZENIEM ZZA PLECÓW”, ale bardzo dobrze pokazuje jak niebezpiecznymi technikami są wszelkiego rodzaju duszenia, i jak je skutecznie wykonać. Film pochodzi z kanału Szkolenia Krav Maga GKMA Jarosław Rogowski, jednego z najlepszych, jeśli nie najlepszego polskiego kanału na temat bezpieczeństwa osobistego, walki wręcz i szeroko rozumianej samoobrony. Kanał wart polecenia! Bardzo przydatna wiedza, bez ściemy, zaklinania rzeczywistości i robienia wody z mózgu. Czysty realizm i zdroworozsądkowe podejście do tematu.

Duszenie – czy jest skuteczne w walce ulicznej?

Jak najbardziej! Działa tu prosta zasada: jeśli odetniesz dopływ krwi do mózgu, odetniesz też dopływ tlenu. Jeśli odetniesz dopływ tlenu, to nastąpi utrata przytomności. Nie ma tu kontrowersji, kto wygrał i nie trzeba się pytać, czy przeciwnik się poddaje, czy nie. A najlepsze jest to, że mniejsza i lżejsza, a tym samym słabsza fizycznie osoba, może zastosować duszenie na dużo większym i silniejszym przeciwniku, i jeśli będzie ono prawidłowo wykonane, to prawie zawsze zadziała. Dlatego czasami techniki duszenia, szczególnie te zakładane od tyłu, nazywane są Wielkimi Wyrównaczami. I jeszcze jedna uwaga na koniec, żeby skutecznie zastosować jakiekolwiek duszenie, podobnie jak każdą inną technikę, konieczny jest systematyczny trening pod okiem doświadczonego instruktora. Samo z siebie się nic nie zrobi.

 

Mam nadzieję, że wpis ten był ciekawy i przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz w komentarzu. Wesprzyj działalność Tips and Tricks i postaw kawę na buycoffee.to! Z góry dziękuję.

Źródła:

Włodzimierz Kopeć, Piotr Tarnawski, Podręcznik metodyczny do programu walki w bliskim kontakcie dla żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Poznań 2006.
Ron Shillingford, Podręcznik walki wręcz dla jednostek specjalnych, Warszawa 2004.
Steve Neklia (tłum. Paweł Ziółkowski), Ucząc Wielkiego Wyrównywacza, MMS Komandos 1998 nr 12.

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.