...

Car defence, czyli jak bronić się przed agresją na drodze

Zapewne każdy z nas miał do czynienia lub przynajmniej był świadkiem konfliktowej sytuacji na drodze. Agresja między kierowcami to dzisiaj nic nadzwyczajnego. Jak sobie radzić z tym zjawiskiem?

Zapewne każdy z nas miał do czynienia lub przynajmniej był świadkiem konfliktowej sytuacji na drodze. Agresja między kierowcami to dzisiaj nic nadzwyczajnego. Ciekawe, że za kierownicą budzą się w człowieku najgorsze instynkty. Często z drobnych sytuacji rodzą się poważne konflikty z wielkim ładunkiem agresji. A wtedy już tylko krok do tragedii. Wszystkiego nie da się oczywiście przewidzieć i uniknąć, ale można podjąć skuteczne działania w celu zminimalizowania ryzyka zaistnienia niebezpieczeństwa. Jak w wielu innych dziedzinach życia, najważniejsza jest profilaktyka. Przestrzegając pewnych zasad, można uniknąć wielu przykrych i niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jak bronić się przed agresją na drodze? Zapobiegać!

  • Zawsze po zajęciu miejsca w pojeździe należy zablokować drzwi od środka. Chroni to przed próbą ewentualnego wysadzenia z samochodu przez agresywnego napastnika, ale też przed zuchwałą kradzieżą np. w czasie postoju na czerwonym świetle.
  • Zwróć uwagę na miejsce i sposób parkowania. Najlepiej parkować przodem pojazdu do ulicy czy wyjazdu z parkingu, pozwala to na szybkie włączenie się do ruchu, bez zbędnych i czasochłonnych manewrów. Parkować blisko wyjścia z obiektu, do którego się udajemy, w zasięgu kamer monitoringu.
  • Zamontować w samochodzie wideorejestrator.
  • Poruszając się w ruchu ulicznym, zachować odstęp do poprzedzającego pojazdu, aby w razie potrzeby mieć miejsce na manewr np. zmianę pasa ruchu czy w razie zagrożenia na tzw. kołyskę.
  • W przypadku zaistnienia sytuacji konfliktowej na drodze nie wchodzić w polemiki i dyskusje, bo to tylko nakręca spiralę agresji. Najlepiej nie zatrzymywać się, jeśli to nie jest konieczne. Jeśli nie możemy się oddalić, to nie otwierać drzwi i nie wysiadać z samochodu.
jak nie należy parkować
Jak nie należy parkować. Szewc bez butów chodzi!

Wymienione wyżej zasady to profilaktyka. A co kiedy już dojdzie do czynnej napaści? Na taką ewentualność najlepiej zaopatrzyć się w żel pieprzowy, który dobrze sprawdza się również w małych, zamkniętych przestrzeniach, takich jak wnętrze samochodu. Dobrym rozwiązaniem jest ukończenie kursu samoobrony, który zawiera elementy walki w samochodzie.

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.